Biuro Rachunkowe
Czym jest księga przychodów i rozchodów? Jak ją prawidłowo prowadzić i kto jest do tego zobligowany? To tylko niektóre przykładowe zagadnienia, jakie poruszamy w naszym poradniku. Jeśli myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej, powinieneś się z nim obowiązkowo zapoznać!
Kto musi prowadzić KPiR? Przede wszystkim osoby fizyczne, które nie osiągają dochodu z działalności rolniczej i jako formę opodatkowania wybrały podatek liniowy lub zasady ogólne, a także spółki jawne, cywilne, partnerskie, których przychody netto za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 2 mln euro. Podatkowa książka przychodów i rozchodów powinna być jednolita i spójna, a każda jej kartka musi być kolejno ponumerowana. Wpisów trzeba dokonywać na bieżąco. W KPiR ewidencjonuje się:
Do niedawna przedsiębiorcy musieli księgować również wyposażenie firmy. Jednak nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów, która obowiązuje od początku tego roku, znosi taką konieczność.
To przede wszystkim:
To, że przedsiębiorca nie jest zobowiązany do wypełniania KPiR, nie oznacza, iż nie musi prowadzić ewidencji księgowej. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jaką formę opodatkowania wybrać, skorzystaj z pomocy biura podatkowego. Fachowcy z pewnością doradzą najlepsze rozwiązanie.
Warto także pamiętać, że przedsiębiorcy przysługuje możliwość zawieszenia lub zwolnienia z ewidencji księgowej w postaci KPiR, np. ze względu na jego zły stan zdrowia czy też podeszły wiek.
Przypomnijmy, że książka przychodów i rozchodów powinna być założona na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub z dniem rozpoczęcia działalności. Obecnie nie ma konieczności zawiadamiania Urzędu Skarbowego o tym fakcie. Co ważne, tego rodzaju dokument nie musi być sporządzany w formie papierowej. Może być przygotowany w postaci książki elektronicznej. Są jednak pewne warunki, które należy spełnić, aby taka księga mogła być uznana za prawidłową, m.in.:
1. musi być przedstawiona na piśmie dokładna instrukcja obsługi programu komputerowego, jaki jest wykorzystywany do jej prowadzenia, 2. program powinien umożliwiać wgląd w treść dokumentu oraz dawać możliwość wydrukowania wszystkich kart w nim zawartych, 3. wszelkie informacje muszą być przechowywane na nośnikach danych, aby je chronić przed zniszczeniem i zniekształceniem poprzez ingerowanie w zapisy i ich modyfikowanie w sposób nieuprawniony.
Ewidencjonowanie danych powinno następować po zakończeniu każdego dnia roboczego albo w dniu następnym przed jego rozpoczęciem. Trochę inaczej sprawa wygląda, jeśli przedsiębiorca decyduje się zlecić prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów firmie zewnętrznej. Wówczas zapisów w można dokonywać do 20. dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Wszystkie dokumenty księgowe powinno przechowywać się w miejscu działalności lub w spółce macierzystej. Jeśli zaś w skład przedsiębiorstwa wchodzi wiele zakładów, wówczas dokumentacja może być trzymana w:
W aktualnej KPiR jest do wypełnienia 17 pozycji, a każda z nich musi zawierać swoiste informacje przypisane danej rubryce, np. kolumna numer:
1 – numeracja operacji ewidencjonowanych w księdze, 2 – data dokonania operacji, 5 – adres i dane kontrahenta, 7 – wartość sprzedanych towarów i usług, 10 – zakup towarów i materiałów według cen zakupu.
Na koniec miesiąca wpisy podkreśla się i sumuje rubryki 7-14. Jeśli zdarzy się błąd zapisu w księdze przychodów i rozchodów, wówczas można dokonać korekty, ale tylko według wariantów określonych w przepisach. Można skreślić niewłaściwą treść i czytelnie wpisać prawidłową z datą poprawki. Zapisy zmniejszające przychody oznacza się też za pomocą znaku „-”. Wprowadzane korekty można również zaznaczyć kolorem czerwonym.
Wszelkie wpisy w KPiR muszą być: udokumentowane w języku polskim, czytelne, trwałe. Są to m.in. rachunki, faktury czy dokumenty celne. Mogą zdarzyć się nieścisłości, ale pod warunkiem, że nie przekraczają one 0,5% przychodu wykazanego w księgach za dany rok podatkowy.
Jeśli boisz się, że sam nie będziesz w stanie poprawnie wypełnić wszystkich kolumn, to zaufaj naszemu doświadczeniu. Możemy zająć się nie tylko prowadzeniem księgi przychodów i rozchodów. Dla firm z Poznania i okolic oferujemy także outsourcing kadr i płac. Korzystając z naszej pomocy, możesz zredukować koszty zatrudniania pracowników, a także ich szkoleń czy zwolnień. W ramach współpracy proponujemy:
Skup się na realizacji strategicznych celów biznesowych, a sprawy kadrowe powierz nam. Decydując się na kompleksowe usługi outsourcingowe, zyskasz więcej czasu na rozwój swojej firmy i zbudujesz przewagę nad konkurencją. To da Ci poczucie bezpieczeństwa i gwarancję, że obsługa kadrowo-księgowa jest w rękach profesjonalistów!